Pocket park na Palisádach – premena nevzhľadnej zastávky na atraktívny mestský priestor

Zastávka MHD “Kozia” v smere na hrad na frekventovanom mestskom bulvári Palisády donedávna schátraným a nevzhľadným miestom. Kusy starého pletiva, množstvo ohorkov od cigariet a iného odpadu, opadaná omietka, schátraná socha (údajne od Alojza Rigeleho) vo fasáde secesného domu v bezprostrednom susedstve zastávky. Pritom ide o národnú kultúrnu pamiatku.

Naše združenie sa výrazne podieľalo na tom, že sa toto vzácne prostredie podarilo kompletne transformovať na atraktívny mestský priestor. Premena prebiehala v 3 fázach. Prvá fáza v rokoch 2015-2016 zahŕňala rekonštrukciu najpoškodenejších častí domu- fasády v v priamom kontakte so zastávkou, strechy príkladným reštaurovaním sochy od Alojza Rigeleho na priečelí domu. V druhej fáze sa podarilo na dome zrealizovať kompletnú pamiatkovú obnovu a to nielen zvonku ale aj zvnútra domu. V tretej fáze sa nám podarilo vybudovať predzáhradku bytového domu tak, ako ju majú susediace secesné bytové domy na Palisádach.

Táto predzáhradka má trojakú funkciu. Okrem toho, že skrášľuje ulicu a vkusne dotvára scenériu obnovenej pamiatky, slúži aj ako príjemné mestské prostredie pre cestujúcu verejnosť čakajúcu na spoj MHD. V neposlednom rade, zakvitnuté kríky voňavých ruží a levandulí zachytávajú prachové častice a prispievajú k čistejšiemu ovzdušiu na inak vysokoemisnom bratislavskom bulvári.

Rekonštrukciu domu podporilo MINISTERSTVO KULTÚRY v rámci dotačnej schémy OBNOVME SI SVOJ DOM.

Vybudovanie pocket parku finančne podporila MESTSKÁ ČASŤ BRATISLAVA-STARÉ MESTO v rámci svojho grantového programu na revitalizáciu predzáhradiek a iných mestských priestorov.

Stav z roku 2015 a dnes:

IMG_4194

IMG_4212IMG_4190IMG_4202

IMG_4207

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s