“Bez ohňostroja, pre zvieratá” Zvierací ombudsman vyzval mestá a obce, aby sa vzdali Silvestrovského ohňostroja a podporili radšej miestne zvieracie útulky

Používanie pyrotechnických výrobkov má extrémne negatívny dopad nielen na zvieratá (spoločenské, hospodárske alebo divo-žijúce), ale aj na životné prostredie, poškodzuje zdravie a ohrozuje život ľudí, a poškodzuje ich majetok.

Zvieratá sú počas týchto dní v permanentnom strese, trpia úzkosťou, neraz dochádza k úhynom zvierat zo šoku. Existuje riziko olízania alebo zjedenia zvyškov po ohňostroji, ktoré obsahujú toxické zložky, napríklad rôzne kovy, ktoré môže spôsobiť zvieratám otravu. Ohňostroj teda nepredstavuje nebezpečenstvo len pre zvieratá, ktoré žijú alebo sa pohybujú v exponovanej oblasti, ale vzduchom sa toxický prach šíri aj na vzdialenejšie miesta. Dôsledky, ktoré použitie pyrotechniky spôsobuje
na zvieratách možno s určitosťou klasifikovať ako týranie zvierat.

Vo všeobecnosti patria medzi najcitlivejšie zvieratá voči pyrotechnike psy a kone. Podľa dostupných štúdií trpí až 45% psov fóbiou z ohňostrojov (Dale et al., 2010) a takmer 80% koní úzkosťou spôsobenou výbuchmi, ktoré u tretiny z nich spôsobia zranenia v dôsledku paniky a pokusu o útek, kedy sa napríklad snažia preskočiť plot (Gronqvist et al., 2016).

Obce a mestá na Slovensku majú právomoc regulácie zakázať či obmedziť na svojom území alebo jej časti používanie pyrotechnických výrobkov, preto sme v spolupráci s ZMOS a UMS vyzvali mestá a obce, aby sa pridali k výzve “Bez ohňostroja, pre zvieratá” a peniaze pôvodne určené na Silvestrovský ohňostroj darovali miestnym útulkom, ktoré už dlhé roky trpia nedostatkom financií, bez akejkoľvej štátnej podpory.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s