Prügerka

Prügerka, staromestská záhrada je verejný priestor o výmere 5000m2.  Získala názov po legendárnej rodine Prügerovcov, ktorí vlastnili Bratislavský hotel Carlton a kedysi ikonická záhrada patrila k ich vile.

Mesto Bratislava a mestská časť Staré Mesto sa rozhodli záhradu plnohodnotne obnoviť v roku 2012. Získali aj financie, avšak zmeny po voľbách a nečakaný súdny spor o záhradu tieto snahy takmer zmarili. Naša predsedníčka Zuzana Stanová, ktorá bola motorom obnovy od samého začiatku, najskor v samospráve potom v rámci OZ FALLOPIA neúnavne bojovala za udržanie tohto projektu. Podarilo sa jej to až v roku 2020, keď presvedčila nové vedenie mesta o potrebe obnovy záhrady a podarilo sa jej získať pre mesto veľký grant od Nadácie VÚB. Záhradu sa tak podarilo v rokoch 2021-2022 pod jej manažérskym vedením obnoviť, s pomocou odborných garantov Ing. Tamary Reháčkovej, PhD (STU, krajinárska časť), a Ing. Ivan Stankociho, PhD (najskor STU, neskôr MIB, stavebná časť). V časti Prugerky bola tiež spustená bola komunitná záhradka, ktorú na základe dohody projektového tímu z roku 2014 prevádzkuje dobrovoľnícky organizácia Národný trust.

VIZUALIZÁCIA (ROK 2013)

1_View01komunitne_a_zahrada

SKUTKOVÝ STAV: FOTO PRED A  PO REKONŠTRUKCII (2021-2023)

Participatívnym procesom za účasti verejného, súkromného i mimovládneho sektora sa v rokoch 2010-2013 podarilo získať finančné prostriedky a vypracovať projekt obnovy záhrady ale i jej ďalšieho využitia tak, aby slúžila širokej verejnosti. Budúcu podobu záhrady si pritom vybrali občania v hlasovaní, v ktorom hlas odovzdalo vyše 10000 z nich. Projekt sa dostal nielen do povedomia verejnosti ale mal veľký ohlas aj v médiách.

10496978_1509796519234654_6315051381629117059_o

Veľmi pozitívne bola hodnotená aj samotná kampaň: http://strategie.hnonline.sk/spravy/reklama/v-bratislave-mozete-vidiet-rucne-malovanu-kampan)

AKTUALIZÁCIA (2023):

Súdny spor bolo právoplatne ukončený schválením zmieru (viac info neskôr). Záhrada ostáva vo vlastníctve hlavného mesta a bude slúžiť ako verejný park pre občanov. Osobitný priestor bude venovaný Henrymu Prugerovi a jeho 

Projekt bol doslova v poslednej chvíli pred samotnou revitalizáciou pozastavený pre súdny spor- žalobu o určenie vlastníckeho práva, po takmer 80-tich rokoch.

V roku 2020 sme sa s mestom Bratislava a Mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto z dôvodov stavu klimatickej krízy v mestách ROZHODLI  ZÁHRADU SPRÍSTUPNIŤ ĽUĎOM ASPOŇ DO ČASU PRÁVOPLATNÉHO ROZHODNUTIA SÚDU. Prístupné budú len tie časti, kde je možné garantovať BEZPEČNÝ pohyb návštevníkov.Prípadné právoplatné rozhodnutie súdu v neprospech hl.mesta bude hl.mesto samozrejme plne rešpektovať.

V rokoch 2021-2023 došlo k plnohodnotnej obnove záhrady, za jej plnej prevádzky. Zrekonštruovaná bola záhrada, ovocný sad, domček s terasou, pribudla lávka cez mokraď, chodníky, hrací kútik, WC, lavičky, koše, oplotenie, stojany na bicykle a ďalšie. Poslednou fázou obnovy tak budú skleníky, ktoré budeme rekonštruovať na pôvodný vzhľad a funkciu, keď sa nám podarí získať potrebné finančné prostriedky – cca 80.000 Eur. 

Viac informácií  na: http://www.prugerka.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s